معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شایعات مبنی بر پذیرفتن تلگرام برای انتقال سرورهایش به ايران را رد کرد.

تلگرام به عنوان یک برنامه پیام رسان، در بین کاربران ایرانی از محبوبیت به خصوصی برخوردار است تا جایی که بر اساس آماری که سال گذشته منتشر شد، تقریباً ۱۲ درصد از ترافیک اینترنت ایران به پیام رسان تلگرام اختصاص دارد.

ساعاتی پیش شایعاتی مبنی بر انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور در رسانه‌های خبری نشر یافت. طبق این اخبار امروز ۳۱ تیر ماه، نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور در بیست و سومین نمایشگاه الکامپ و در جریان بازدید از این نمایشگاه، این شایعات را تأیید کرده و بيان نموده بود طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، شرکت‌های بین‌المللی که می‌خواهند در ایران فعالیت داشته باشند، باید سرور خود را به داخل کشور انتقال دهند؛ البته برای این کار به آنها مهلت داده خواهد شد. به همین دلیل تلگرام انتقال سرورهایش به داخل ایران را پذیرفته است و در غیر این صورت با اعمال سیاست‌های مصوب، روبه‌رو خواهند شد.

اما معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شایعه پذیرفتن تلگرام مبنی بر پذیرفتن انتقال سرور خود به ایران را رد کرد و چنین بیان کرد که ما بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی از تلگرام درخواست کردیم که سرورهایش را به داخل منتقل کند. بنابراین افرادی که مذاکره می‌کنند باید نتیجه آن را اعلام کنند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه وزارت ارتباطات مسئول مذاکره با تلگرام است، ادامه داد: این مذاکره آغاز شده و امیدواریم که بتوان از آن نتیجه گرفت؛ اما تاکنون هیچ اقدام علمی در این زمینه انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در شورای عالی فضای مجازی به ما تکلیف شد که با تلگرام برای انتقال سرورهایش به ایران مذاکره کنیم. مذاکراتی انجام شده و بر روی کلیات توافق شده است. اما درباره نحوه بهره‌برداری و چارچوب موجود، این مذاکرات ادامه دارد و به محض اینکه به نتیجه برسیم، آن را اعلام خواهیم کرد.

البته این مسئله حائز اهمیت است که وجود سرورهای یک شرکت در کشورهای مختلف، تأثیر چندانی بر امنیت داده‌های کاربران نخواهد داشت و تقریباً از سرورهای توزیع شده در کل دنیا به صورت استاندارد استفاده می‌شود و این مسئله ارتباطی با بحث تحریم‌ها ندارد.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید